Hoppa till sidans innehåll

Resultat Höstregatta

14 SEP 2019 16:37
Nedan finner ni resultat för Mjörns Höstregatta den 14 september 2019.
  • Skapad: 14 SEP 2019 16:37

Results are final as of 15:16 on September 14, 2019

C55 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
RankFleetSailNoClubHelmCrewR1R2R3TotalNett
1st C55 254 ASS Tomas Hurtig Fredrik Boberg 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd C55 468 GKSS Dick Lindgren Tomas Piesckl 4.0 2.0 2.0 8.0 8.0
3rd C55 470 HJBK David Nordholm Olle Nordholm 2.0 3.0 4.0 9.0 9.0
4th C55 465 Hjbk Johan Bärring   3.0 5.0 3.0 11.0 11.0
5th C55 436 Jollekappseglarna Västerås JKV Björn Sandberg Claes Gilborne, Adam Granhage 6.0 4.0 5.0 15.0 15.0
6th C55 517 STSS Rikard Bensryd Tore Larsson 9.0 DNF 6.0 6.0 21.0 21.0
7th C55 162 LDSS Peter Berg Magnus Lindquist 5.0 9.0 DNC 9.0 DNC 23.0 23.0
8th C55 124 MaSS Marcus Blomberg Adam Blomberg, Ella Blomberg 7.0 9.0 DNC 9.0 DNC 25.0 25.0

E-Jolle Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
RankFleetSailNoClubHelmCrewR1R2R3TotalNett
1st E-Jolle 19 ASS Arvid Bohlin   1.0 1.0 2.0 4.0 4.0
2nd E-Jolle 3390 ASS Andreas Brandt   5.0 DNF 2.0 1.0 8.0 8.0
3rd E-Jolle 5 ASS Carl Fhyr   2.0 5.0 DNC 5.0 DNC 12.0 12.0
4th E-Jolle 3417 ASS William Lundmark   5.0 DNF 5.0 DNC 5.0 DNC 15.0 15.0

OK-JOLLE Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
RankFleetSailNoClubHelmCrewR1R2R3TotalNett
1st OK-JOLLE 2 ASS Kenneth Walker   1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd OK-JOLLE 2494 ASS Mathias Skoglund   4.0 2.0 6.0 DNF 12.0 12.0
3rd OK-JOLLE 1607 ASS Andreas Lindh   2.0 6.0 DNF 6.0 DNC 14.0 14.0
4th OK-JOLLE 2779 ASS Fredrik Hörnfeldt   3.0 6.0 DNC 6.0 DNC 15.0 15.0
5th OK-JOLLE 99 ASS Ingemar Stig   6.0 DNF 6.0 DNC 6.0 DNC 18.0 18.0

OPTIMIST A Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
RankFleetSailNoClubHelmCrewR1R2R3TotalNett
1st OPTIMIST A 4809 KKKK Hampus Ljungberg   1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd OPTIMIST A 4808 LESS Thyra Westbom   3.0 2.0 4.0 9.0 9.0
3rd OPTIMIST A 4642 LESS Melker Bonjers   4.0 4.0 2.0 10.0 10.0
4th OPTIMIST A 4673 LESS Linus Ahlgren   5.0 3.0 5.0 13.0 13.0
5th OPTIMIST A 4622 LESS Erik Rahm   2.0 13.0 DNF 3.0 18.0 18.0
6th OPTIMIST A 4517 LDSS Kajsa Andersson   6.0 5.0 7.0 18.0 18.0
7th OPTIMIST A 4552 LESS Erik Andersson   7.0 7.0 6.0 20.0 20.0
8th OPTIMIST A 4672 HJBK Alice Lundholm   8.0 6.0 8.0 22.0 22.0
9th OPTIMIST A 4579 ASS Theo Eriksson   9.0 13.0 DNF 13.0 DNC 35.0 35.0
10th OPTIMIST A 4509 ASS Hannes Eriksson   10.0 13.0 DNC 13.0 DNC 36.0 36.0
11th OPTIMIST A 4686 RÖSS Ingrid Sahlin   13.0 DNF 13.0 DNC 13.0 DNC 39.0 39.0
11th OPTIMIST A 458   Klara Länje   13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 39.0 39.0

OPTIMIST B Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
RankFleetSailNoClubHelmCrewR1R2R3TotalNett
1st OPTIMIST B 4255   Gustav Nilsson   1.0 2.0 1.0 4.0 4.0
2nd OPTIMIST B 4576 RÅSS Stina Westberg   2.0 1.0 2.0 5.0 5.0
3rd OPTIMIST B 4288 LESS Alexander Svanevik   3.0 10.0 DNF 10.0 DNC 23.0 23.0
4th OPTIMIST B 4499 HJBK Vendela Egeland   4.0 10.0 DNC 10.0 DNC 24.0 24.0
5th OPTIMIST B 3832 STSS Olivia Johansson   10.0 DNF 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 30.0
5th OPTIMIST B 4430 Råss Ebba Granhage   10.0 DNF 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 30.0
5th OPTIMIST B 4508 Hjbk Edwin Collstrand   10.0 DNF 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 30.0
5th OPTIMIST B 4643 LESS Elin Cederbom   10.0 DNF 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 30.0
5th OPTIMIST B 672 HJBK Wilma Lundholm   10.0 DNF 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 30.0

RS TERA PRO Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
RankFleetSailNoClubHelmCrewR1R2R3TotalNett
1st RS TERA PRO 3575 LESS Sigrid Beckman   1.0 2.0 DNC 2.0 DNC 5.0 5.0

 

 

Results are final as of 15:53 on September 14, 2019

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
RankFleetSailNoClubHelmR1R2R3TotalNett
1st OPTIMIST C 3760 ASS Emmy Nizén 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 29.0 29.0
2nd OPTIMIST C 4255 RÅSS Julia Nilsson 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 30.0 30.0
3rd OPTIMIST C 12 ASS Melvin Miore 3.0 14.0 DNC 14.0 DNC 31.0 31.0
4th OPTIMIST C Sparbanken 1 ASS Sebastian Andersson 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 32.0 32.0
5th OPTIMIST C 1 ASS Melker Bern 5.0 14.0 DNC 14.0 DNC 33.0 33.0
6th OPTIMIST C 3716 ASS Amalia Skoglund 6.0 14.0 DNC 14.0 DNC 34.0 34.0
7th OPTIMIST C 3993 LESS Isak Hellström 7.0 14.0 DNC 14.0 DNC 35.0 35.0
8th OPTIMIST C 925 ASS Sander Hörnfeldt 8.0 14.0 DNC 14.0 DNC 36.0 36.0
9th OPTIMIST C DSA ASS Ellie Linder 9.0 14.0 DNC 14.0 DNC 37.0 37.0
10th OPTIMIST C 3939 STSS Karl Johansson 10.0 14.0 DNC 14.0 DNC 38.0 38.0
11th OPTIMIST C 8 STSS Ode Verheyden 14.0 dnf 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 42.0
11th OPTIMIST C 4534 STSS Mira Bensryd 14.0 dnf 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 42.0
11th OPTIMIST C Börjessons ASS Leo Nikolopoulos 14.0 dnf 14.0 DNC 14.0 DNC 42.0 42.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com

Skribent: Sussie Adolfsson
Epost: Adressen Gömd

Jolleverksamheten stöttas av:

Sparbanken bannerBörjessons ATV bannerBörjessons bil bannerFolkspel bannerICA Maxi bannerVimpeln bannerDSA banner

   

 

 

Annons:

svenskasjo_250x450_anders_sbu1

”Testa vår egen båtförsäkring – Svenska Sjö”, Gå in på www.svenskasjo.se

Postadress:
Alingsås SS - Segling
Box 392
44128 Alingsås

Besöksadress:
Lövekullevägen 29
44144 Alingsås

Kontakt:
Tel: 0733196367
E-post: This is a mailto link

Se all info