Hoppa till sidans innehåll

Mjörns höstregatta 2016

01 OKT 2016 19:18
  • Skapad: 01 OKT 2016 19:18

Resultat

Här kommer de slutliga resultaten för regattan. Prisutdelningen blev tyvärr på preliminära resultat. Tävlingsledningen kommer att ordna så att alla får sina priser.

Optimist A

RankFleetSailNoClubHelmNameR1R2R3Total
1st Optimist A SWE 9622 Less Carl Hörfelt 1.0 3.0 2.0 6.0
2nd Optimist A SWE 4258 Less Hampus Ljungberg 4.0 2.0 1.0 7.0
3rd Optimist A SWE 4589 RÖSS Jonathan Llado Krensler 2.0 1.0 4.0 7.0
4th Optimist A SWE 4542 Less Jennifer Öhrnell 3.0 4.0 3.0 10.0
5th Optimist A SWE 4688 RÖSS Gustav Sevedag 5.0 7.0 5.0 17.0
6th Optimist A SWE 3807 RÅSS Axel Sandberg 6.0 5.0 6.0 17.0
7th Optimist A SWE 4355 SSKA Isak Jonsson 9.0 6.0 7.0 22.0
8th Optimist A SWE 4391 RÅSS Joar Persson 7.0 8.0 8.0 23.0
9th Optimist A SWE 4654 VIASS Max Hansson 8.0 9.0 9.0 26.0
10th Optimist A DEN 7350 Viareds Segelsällskap Ellen Arneborg 10.0 10.0 11.0 DNC 31.0

Optimist B

RankFleetSailNoClubHelmNameR1R2R3Total
1st Optimist B SWE 4555 RÖSS Elliot de Susini 1.0 1.0 1.0 3.0
2nd Optimist B SWE 4552 Less Erik Andersson 3.0 2.0 2.0 7.0
3rd Optimist B SWE 4371 RÖSS Lina Rybeck 2.0 3.0 9.0 14.0
4th Optimist B SWE 3718 KKKK Simon Härdner 6.0 4.0 4.0 14.0
5th Optimist B SWE 4645 RÖSS Tyra Axhede 4.0 5.0 7.0 16.0
6th Optimist B SWE 4083 Less Emrik Bergman 5.0 7.0 5.0 17.0
7th Optimist B SWE 4108 RÅSS Kajsa Ekenberg 7.0 8.0 3.0 18.0
8th Optimist B SWE 4419 RÅSS Carl-Wilhem Roos 11.0 6.0 6.0 23.0
9th Optimist B SWE 4536 VIA SS Anirinj Nierstrsz 10.0 9.0 8.0 27.0
10th Optimist B DEN 8373 VIASS Tova Dvell 9.0 10.0 10.0 29.0
11th Optimist B SWE 4461 RÖSS Annie Hinton 12.0 11.0 11.0 34.0
12th Optimist B SWE 4396 RÖSS Ester Lagenstrand 8.0 16.0 DNC 16.0 DNC 40.0
13th Optimist B SWE 4431 RÖSS Hanna Rybeck 13.0 16.0 DNC 16.0 DNC 45.0
14th Optimist B SWE 4517 RÖSS Kajsa Andersson 16.0 DNF 16.0 DNC 16.0 DNC 48.0
14th Optimist B DEN 8149 Viareds Segelsällskap Erik Arneborg 16.0 DNF 16.0 DNC 16.0 DNC 48.0

Optimist C

RankFleetSailNoClubHelmNameR1R2R3R4Total
1st Optimist C SWE 3714 Less Sigrid Beckman (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0
2nd Optimist C SWE 23199 ASS Hannes Eriksson 4.0 2.0 (5.0) 2.0 13.0
3rd Optimist C SWE 3925 ASS Evelina van der Putten 2.0 3.0 (4.0) 3.0 12.0
4th Optimist C SWE 3808 Less Linus Ahlgren (5.0) 4.0 2.0 4.0 15.0
5th Optimist C SWE 4623 Less Thyra Wesbom 3.0 5.0 3.0 (6.0) 17.0
6th Optimist C SWE Folkspel ASS Neo Ström 6.0 (7.0) 6.0 7.0 26.0
7th Optimist C Sparbanken 2 RÖSS Adrian Domack 8.0 (12.0) 8.0 8.0 36.0
8th Optimist C SWE Vimpeln ASS Emil Oskarsson 9.0 (10.0) 9.0 9.0 37.0
9th Optimist C Tom ASS Melvin Miore (11.0) 8.0 10.0 10.0 39.0
10th Optimist C SWE 4200 RÅSS Gustav Nilsson (17.0 DNC) 17.0 DNC 7.0 5.0 46.0
11th Optimist C SWE 3716 ASS Evelina Skoglund 10.0 6.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 50.0
12th Optimist C SWE Sparbanken ASS Kasper van der Putten 7.0 11.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 52.0
13th Optimist C SWE 4347 RÖSS Nora Sevedag (17.0 DNC) 9.0 17.0 DNC 17.0 DNC 60.0
14th Optimist C SWE Börjesson ASS Alexander Svanevik (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 68.0
14th Optimist C SWE 14358 ASS Emilia Svanevik (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 68.0
14th Optimist C Vikur Clean VIASS Camiel Nierstrasz (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 68.0

RS Feva

RankClassSailNoClubHelmNameR1R2R3Total
1st RS Feva SWE 6113 Less Anton Frede 1.0 1.0 1.0 3.0

RS Aero

RankClassSailNoClubHelmNameR1R2R3Total
1st RS Aero SWE 5 GKSS Jens Weiberg 2.0 2.0 1.0 5.0
2nd RS Aero SE 6 SS Kaparen Claes-Göran von Essen 5.0 DNC 1.0 5.0 DNC 11.0
3rd RS Aero SWE 4 GKSS Christer Båth 1.0 5.0 DNC 5.0 DNC 11.0
4th RS Aero SWE 9 ASS Jaap Zwart 3.0 5.0 DNC 5.0 DNC 13.0

RS Tera

RankClassSailNoClubHelmNameR1R2R3Total
1st RS Tera SWE 11 ASS Arvid Bohlin 1.0 3.0 DNC 1.0 5.0
2nd RS Tera SWE 22 ASS Andreas Brandt 2.0 1.0 2.0 5.0

OK-Jolle

RankClassSailNoClubHelmNameR1R2R3Total
1st OK-jolle SWE 2820 STSS Stefan Pavia 1.0 2.0 3.0 6.0
2nd OK-jolle SWE 99 Varbergs Segelsällskap Hans Elkjaer 2.0 3.0 2.0 7.0
3rd OK-jolle SWE 22 GESS Lars Hansson 3.0 1.0 4.0 8.0
4th OK-jolle SWE 139 Varbergs Segelsällskap Hans Börjesson 4.0 6.0 1.0 11.0
5th OK-jolle SWE 1607 ASS Andreas Lindh 5.0 5.0 5.0 15.0
6th OK-jolle SWE 2816 GKSS Claes Avellon 6.0 4.0 7.0 17.0
7th OK-jolle SWE 2814 ASS Michael Lindh 7.0 7.0 6.0 20.0
8th OK-jolle SWE 280 ASS Per Runestam 8.0 8.0 8.0 24.0
9th OK-jolle SWE 43 BKSS Sven Thuresson 11.0 DNF 9.0 9.0 29.0
10th OK-jolle SWE 2784 ASS Lasse Lantz 11.0 DNF 11.0 DNC 11.0 DNC 33.0
Skribent: Susanna Olsson
Epost: Adressen Gömd

Jolleverksamheten  och föreningen stöttas av:

 

 Annons:

svenskasjo_250x450_anders_sbu1

”Testa vår egen båtförsäkring – Svenska Sjö”, Gå in på www.svenskasjo.se

Postadress:
Alingsås SS - Segling
Lövekullevägen 29
44144 Alingsås

Besöksadress:
Lövekullevägen 29
44144 Alingsås

Kontakt:
Tel: 0708141557
E-post: ordforande@alingsass...

Se all info